Współpracę z Pacjentem rozpoczynam od konsultacji fizjoterapeutycznej, tj. zebrania pełnego wywiadu, badania funkcjonalnego narządu ruchu oraz przeglądu przeprowadzonych dotychczas badań specjalistycznych. W oparciu o uzyskane informacje, mogę zaplanować skuteczną terapię przyczyn choroby, a nie tylko jej objawów. Dzięki analizie biomechaniki narządu ruchu, prowadzę terapię holistycznie, nie ograniczając się do regionu odczuwania objawów. Współpracuję z lekarzami ortopedii, traumatologii, neurologii i endokrynologii, dlatego w celu dodatkowej diagnostyki lekarskiej, Pacjent jest kierowany do uznanego specjalisty w swej dziedzinie.

Każdemu Pacjentowi proponuję rozwiązania dostosowane do trybu życia, kładąc szczególny nacisk na edukację i profilaktykę nawrotów choroby. Do terapii wykorzystuję uznane metody fizjoterapeutyczne oraz najnowocześniejszy sprzęt dostępny na rynku, firmy Astar i BTL.

terapia manualna

Terapia Manualna (Niemiecka) Wg. Standardów IFOMPT

Według IFOMPT (Międzynarodowa Federacja Ortopedycznych Terapeutów Manualnych) celem Ortopedycznej Terapii Manualnej jest leczenie dysfunkcji układu nerwowo – mięśniowo-szkieletowego, oparte na wnioskowaniu klinicznym i wykorzystujące bardzo specyficzne środki terapeutyczne oraz ćwiczenia lecznicze, dopasowane do potrzeb pacjenta. Terapia manualna należy do medycyny i łączy się z prawie wszystkimi specjalnościami lekarskimi. Niestety wciąż mało rozpowszechniona wśród lekarzy, często błędnie porównywana do kręgarstwa. Współczesna TM prowadzona jest w koncepcji „Clinical Reasoning” – „kliniczne, dedukcyjne rozumowanie”, co skutkuje szybkim rozpoznaniem i podjęciem terapii. Pacjenci akceptują TM, z uwagi na działanie terapeuty w przedziałach bezbólowych.

Terapeutą manualnym może zostać wyłącznie magister fizjoterapii lub lekarz.

metoda mckenziego

Metoda McKenzie’go

Mechaniczne Diagnozowanie to jedna z najpopularniejszych metod leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa i kończyn, na świecie. Metoda autorstwa Robina McKenzie’go wychodzi naprzeciw nieskutecznym, nierzadko przynoszącym pogorszenie „zestawom ćwiczeń dla każdego”, które są jeszcze zlecane pacjentom.
Diagnoza i terapia opiera się na specjalnych protokołach, specyficznych dla danego odcinka kręgosłupa oraz kończyn. Protokoły, wraz ze szczegółowym badaniem przedmiotowym, pozwalają precyzyjnie ustalić źródło dolegliwości oraz sposób postępowania. Nadrzędnym celem metody McKenzie’go jest uniezależnienie pacjenta od terapeuty, przez precyzyjne dobranie zadań, edukację i profilaktykę nawrotów choroby. Z badań przeprowadzonych w Danii wynika, iż gdyby pacjenci z zespołami bólowymi kręgosłupa, byli diagnozowani i prowadzeni metodą McKenzie’go, istotnie zmniejszyłoby to koszty leczenia, jak również znacząco skróciłoby kolejki do fizjoterapeutów, lekarzy oraz pracowni RTG i rezonansu magnetycznego.
Terapeutą metody McKenzie’go może zostać wyłącznie magister fizjoterapii lub lekarz.

taping medyczny

Taping medyczny (medical concept taping)

Taping medyczny ma zastosowanie w fizjoterapii ortopedycznej, neurologicznej, jak również w korekcji wad postawy i sporcie. Znajomość fizjologii, anatomii i szeroki wachlarz rozwiązań, pozwala fizjoterapeucie dobrać aplikację dostosowaną do problemu pacjenta.
Tape, często nazywany również „plastrem”, oddziałuje na tkanki mechanicznie, tzn. nie jest nasycony lekiem. Zaaplikowany na skórę, ma na celu łagodzić dolegliwości bólowe, zmniejszać stan zapalny, usprawnić przepływ krwi i limfy, poprawić funkcję stawów i mięśni. Bardzo często stosowany jest jako znakomite uzupełnienie innych metod fizjoterapeutycznych, np. terapii manualnej.
Dzięki swej strukturze, zbliżonej do skóry oraz szerokiej gamie kolorystycznej, jest akceptowany przez każdego pacjenta. Nie przeszkadza w codziennych czynnościach, higienie, pracy, czy sporcie.